Geçmiş

Orjinal olarak, Twitter'da bir tasarımcı ve bir geliştirici tarafından oluşturuldu. Bootstrap, Dünya üzerindeki en popüler ön-yüz kütüphanesi ve açık kaynak projesinden biri haline geldi.

Bootstrap, Twitter'da 2010'un ortalarında @mdo ve @fat tarafından oluşturuldu. Açık kaynak kütüphane olmadan önce Bootstrap Twitter Blueprint olarak biliniyordu. Geliştirme ile geçen bir kaç aydan sonra, Twitter ilk Hack Haftası etkinliğini düzenledi ve tüm seviyedki geliştiriciler ekstra yardım gerekmeden kullanabildiği için proje patladı. Genel kullanıma açılmadan önce, bir yıl boyunca şirkette iç araçların geliştirilmesinde stil rehberi olma görevini üstlendi.

Orjinal olarak günü sürüm verildi. Şu ana kadar iki ana sürüm olan v2 ve v3'ü de içerecek şekilde 20 sürümden fazla sürüm verildi. Bootstrap 2 ile beraber opsiyonel tema olarak, duyarlı fonksiyonalitesini tüm kütüphaneye ekledik. Bootstrap 3'ü geliştirmek ile beraber, varsayılan olarak mobil öncelikli yaklaşıma sahip kütüphaneyi baştan bir sefer daha yazdık.

Takım

Bootstrap, kurucu takım ve küçük bir grup çekirdek katılımcılar ve topluluğumuzun katılımı ile yönetilmektedir.

Çekirdek takım

Bootstrapîn geliştirilmesine bir konu açarak veya iletim isteği göndererek katılabilirsiniz. Nasıl geliştirdiğimize dair bilgi almak için katılım rehberimizi okuyabilirsiniz.

Sass takımı

Bootstrap'in resmi Sass portu bu takım tarafından oluşturuldu ve yönetilmektedir. v3.1.0 ile beraber Bootstrap organizasyonunun bir parçası olmuştur. Sass portunun nasıl geliştirildiği hakkında bilgi almak için Sass katılım rehberini okuyabilirsiniz.

Marka rehberi

Bootstrap'in marka kaynaklarına mı ihtiyacınız var? Süper! Takip ettiğimiz sadece birkaç prensibimiz var, sizin de aynılarını yapmanızı isteriz. Bu prensipler, MailChimp'in Marka Değerlerinden esinlenilmiştir.

Marka ve logo

İster Bootstrap markasını (büyük B harfi) ister standart logoyu (sadece Bootstrap) kullanın. Bu her zaman Helvetica Neue Bold fontunu kullanmalıdır. Bootstrap ile ilgili olacak şekilde Twitter'ın kuşunu kullanmayın.

B
B

Bootstrap

Bootstrap

Markayı indirin

Bootstrap'in markasını üç stilden birinde indirebilirsin, her biri SVG olarak sunulmuştur. Sağ tuş, farklı kaydet.

Bootstrap
Bootstrap
Bootstrap

Ad

Proje ve kütüphane her zaman Bootstrap olarak anılmalıdır. Öncesinde Twitter ifadesi, büyük s ve kısaltma (büyük B dışında) kullanmayın.

Bootstrap

(doğru)

BootStrap

(doğru değil)

Twitter Bootstrap

(doğru değil)

Renkler

Dokümantasyonumuz ve markamız az miktarda temel renkleri, Bootstrap'in ne olduğunu ve Bootstrap'in içinde ne olduğunu ayırt etmek için kullanır.Our docs and branding use a handful of primary colors to differentiate what is Bootstrap from what is in Bootstrap. Başka bir ifadeyle, eğer mor ise, Bootstrap'i temsil etmektedir.